Kurti u ka dërguar letra Uashingtonit, Berlinit, Parisit e Romës: Kemi të bëjmë me një emisar që e ka deformuar procesin - Gazeta Express
string(117) "kurti-u-ka-derguar-letra-uashingtonit-berlinit-parisit-e-romes-kemi-te-bejme-me-nje-emisar-qe-e-ka-deformuar-procesin"

Kurti u ka dërguar letra Uashingtonit, Berlinit, Parisit e Romës: Kemi të bëjmë me një emisar që e ka deformuar procesin

Lajme

Gazeta Express

18/09/2023 11:50

Gjatë konferencës së sotme, kryeminsitri Kurti ka njoftuar se i ka dërguar letër sqaruese kancelarit gjerman, Olaf Scholz, presidentit francez Emmanuel Macron, kryeministres së Italisë Giorgia Meloni dhe sekretarit të SHBA’së Antony Blinken, në lidhje me takimin e 14 shtatorit në Bruksel.

Ai tha se nga Parisi dhe Berlini ka marrë konfirmim se i kanë pranuar këto letra, ndësa shtoi se “një emisar ka deformuar procesin”.

Lexo Edhe:

“Së pari, unë të nesërmen, më 15 shtator, i kam dërguar letër sqaruese Parisit, Berlinit, Romës dhe Washingtonit. Nga Parisi dhe Berlini e kanë konfirmuar që i kanë pranuar. Pra i kam dërguar letër kancelarit Scholz, presidentit Macron, kryeministres Meloni dhe sekretarint Blinken. Këtu kemi të bëjmë me një emisar që e ka deformuar procesin, duke mos u përqendruar në zbatimin e plotë të marrëveshjes bazike, por duke lejuar që qerrja të vihet para kalit, që Asociacioni njëherë e pastaj shohim. Dhe ky deformim i provesit i zbatimit është i shoqëruar edhe me një padrejtësi fundamentale”, tha ai. /GazetaExpress/