Shënohet 10-vjetori i Grave Lidere në Politikë, Osmani në New York flet për rolin e grave në Kosovë - Gazeta Express
string(98) "shenohet-10-vjetori-i-grave-lidere-ne-politike-osmani-ne-new-york-flet-per-rolin-e-grave-ne-kosove"

Shënohet 10-vjetori i Grave Lidere në Politikë, Osmani në New York flet për rolin e grave në Kosovë

Lajme

Gazeta Express

18/09/2023 9:33

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka marrë pejsë në ceremoninë në të cilën u shënua 10-vjetori i Grave Lidere në Politikë.

Në një adresim para grave tjera lidere, Presidentja Osmani foli për angazhimin dhe rolin e shquar të grave në epoka të ndryshme të historisë së zhvillimit të vendit.

Lexo Edhe:

Ajo tha se Kosova, në 15 vjetët e pavarësisë së saj, shquhet për lidership të grave në politikë, derisa theksoi rëndësinë e bashkëpunimit dhe rrjetëzimit të vazhdueshëm me qëllim të fuqizimit të grave në jetën publike.

Zyra e Presidencës njofton se në këtë adresim, Osmani tha se Kosova po dëshmohet si vend lider në udhëheqjen e Agjendës për Gratë, Paqen dhe Sigurinë dhe potencoi se fuqizimi i grave në fushën e sigurisë, si dhe në fusha të tjera, është mundësia më e mirë për ta avancuar shoqërinë në tërësi.

Ajo po qëndron në në New York ku po mbahet Sesioni i 78 i Asamblesë së Kombeve të Bashkuara.